Dzień Życzliwości w komunikacji miejskiej
21 listopada obchodzimy szczególny dzień - Dzień Życzliwości. Pełna nazwa tego święta to Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To wyjątkowy czas i doskonała okazja, by promować dobroć, empatię, szacunek oraz wzajemną życzliwość. Skąd wzięła się tradycja? Dlaczego tak ważne jest byśmy okazywali sobie życzliwość? Jak okazać życzliwość w komunikacji miejskiej? Zapraszamy do materiału.
Skąd się wzięło święto?
Tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Autorami Światowego Dnia Życzliwości - World Hello Day byli bracia Brian i Michael McCormackowie, którzy w 1973 r. protestowali przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem. Aby zachęcić do wzięcia udziału w pierwszych obchodach World Hello Day wysłali oni do światowych przywódców aż 1360 listów w siedmiu różnych językach. Dzień powstał, aby przypominać o tym jak bardzo ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi. Obecnie Święto to obchodzi się już w ponad 180 krajach na świecie, od 2006 r. także w Polsce!
Dlaczego życzliwość jest tak ważna i jak możemy ją okazać?
Światowy Dzień Życzliwości to dzień pozdrowień, dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Możemy obchodzić go na wiele różnych sposobów - warto zacząć od zwykłego "dzień dobry" spotkanym osobom. Mile widziane będzie dzielenie się uśmiechem z ludźmi wokół. Bliskich natomiast możemy obdarować drobnym upominkiem albo po prostu zrobić dla nich coś miłego.
Życzliwość jest ważną wartością, której nie powinno zabraknąć w naszym codziennym życiu. Dzielenie się uśmiechem i bycie miłym dla innych zmniejsza agresję i złe emocje wśród ludzi, sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, po prostu lepiej nam się wspólnie żyje.
Jak okazać życzliwość w komunikacji miejskiej?
Życzliwość i uprzejmość to właściwy kierunek także w komunikacji miejskiej. Przede wszystkim pamiętajmy, że komunikacja miejska to nie tylko autobusy, tramwaje i przystanki to przede wszystkim ludzie - aby wszystkim podróżowało się komfortowo, warto wykazywać względem siebie trochę empatii i zrozumienia. Mamy dla Was kilka zasad, które na pewno ułatwią wspólne podróżowanie:
- Ustąp pierwszeństwa wysiadającym
Pamietajmy, że pierwszeństwo mają zawsze osoby opuszczające pojazd. Z kolei przy wsiadaniu należy najpierw przepuścić osoby niepełnosprawne, o ograniczonej sprawności ruchowej, osoby starsze i rodziców z dziećmi.
- Ustąp miejsca
Zwracajmy uwagę czy ktoś nie potrzebuje miejsca siedzącego bardziej niż my. Przede wszystkim należy ustąpić miejsca kobietom w ciąży, osobom starszym oraz niepełnosprawnym.
- Ogranicz rozmowy przez telefon i nie słuchaj głośno muzyki
Głośne i długie rozmowy telefoniczne mogą byc naprawdę bardzo uciążliwe dla współpasażerów, podobnie glóśne słuchanie muzyki - używajmy słuchawek i zadbajmy o to, aby dźwięk nie roznosił się po pojeździe.
- Nie blokuj dostępu do drzwi
Nie stójmy w drzwiach pojazdu blokując wsiadanie i wysiadanie, mimo że w środku jest jeszcze miejsce.
- Nie śmieć w pojeździe
Dbajmy o czystość w autobusach, tramwajach i na przystankach - to nasze wspólne dobro.
- Bądź uprzejmy
Starajmy się być mili dla innych. Pomóżmy we wniesieniu wózka czy skasowaniu biletu.
Pamiętajmy, że życzliwym warto być oczywiście na co dzień, nie tylko od święta. Dobra energia zawsze wraca, najczęściej z nawiązką!
Życzymy wszystkim pięknego Dnia Życzliwości i życzliwych ludzi wokół na codzień :-)